Deutschland, 04.08.2002

Euro Eyes Cyclassics (CDM)

Team Telekom (GER)

1 Erik Zabel (GER)                  
2 Gian Matteo Fagnini (ITA)        
3 Danilo Hondo (GER)               
4 Rolf Aldag (GER)                 
5 Alexandre Vinokourov (KAZ)     
6 Steffen Wesemann (GER)     
7 Jan Schaffrath (GER) 
8 Andreas Klier (GER)

Lampre-Daikin (ITA)

11 Gabriele Missaglia (ITA)
12 Ludo Dierckxsens (BEL)
13 Raivis Belohvosciks (LAT)
14 Zbigniew Spruch (POL)
15 Mariano Piccoli (ITA)
16 Alessandro Cortinovis (ITA)
17 Marco Pinotti (ITA)
18 Jan Svorada (CZE)

Team Coast (GER)

21 Niki Aebersold (SWI)            
22 André Korff (GER)                 
23 Steffen Radochla (GER)          
24 Frank Hoj (DEN)                 
25 Lars Michaelsen (DEN)           
26 Thorsten Wilhelms (GER)       
27 Raphael Schweda (GER)             
28 Malte Urban (GER)          

Domo-Farm Frites (BEL)

31 Enrico Cassani (ITA)
32 Servais Knaven (NED)
33 Tomas Konecny (CZE)
34 Johan Museeuw (BEL)
35 Leon Van Bon (NED)
36 Fred Rodriguez (USA)
37 Wilfried Cretskens (BEL)
38 Piotr Wadecki (POL)

Mapei-Quick Step (ITA)

41 Paolo Bettini (ITA)              
42 Laszlo Bodrogi (HUN)      
43 Oscar Freire  Gomez(SPA)  
44 Daniele Nardello (ITA)     
45 Luca Paolini (ITA)   
46 Pedro Horillo Munoz (SPA)        
47 Andrea Tafi (ITA)          
48 Davide Bramati (Ita)

Saeco Macchine per Caffé (ITA)

51 Mirko Celestino (ITA)
52 Salvatore Commesso (ITA)
53 Igor Astaloa (SPA)
54 Jörg Ludewig (GER)
55 Fabio Sacchi (ITA)
56 Danilo Di Luca (ITA)
57 Gilberto Simoni (ITA)
58 Christian Wegmann (GER)

Lotto-Adecco (BEL)

61 Robbie McEwen (AUS)               
62 Hans De Clercq (BEL)          
63 Peter Van Petegeem (BEL)    
64 Niko Eeckhout (BEL)        
65 Thierry Marichal (BEL)         
66 Christophe Detilloux (BEL)
67 Gorik Gardeyn (BEL)             
68 Stefan VanDijck (NED)          

Bonjour (FRA)

71 Walter Beneteau (FRA)
72 Franck Bouyer (FRA)
73 Sylvain Chavanel (FRA)
74 Emmanuel Magnien (FRA)
75 Damien Nazon (FRA)
76 Franck Renier (FRA)
77 Fabrice Salanson (FRA)
78 Francois Simon (FRA)

Rabobank (NED)

81 Erik Dekker (NED)               
82 Karsten Kroon (NED)           
83 Matthé Pronk (NED)              
84 Steven De Jongh (NED)             
85 Bram De Groot (NED)          
86 Marcus Zberg (SWI)          
87 Jan Boven (NED)                  
88 Mathew Haymann (AUS)       

Phonak Hearing Systems (SUI)

91 Reto Bergmann (SWI)
92 Mathias Buxhofer (AUT)
93 Oscar Camenzind (SWI)
94 Martin Elmiger (SWI)
95 Bert Grabsch (GER)
96 Stefan Kupfernagel (GER)
97 Alexandre Usov (BLR)
98 Sven Teutenberg (GER)

Tacconi Sport Vini Caldirola (ITA)

101 Gianluca Bortolami (ITA)       
102 Gabriele Balducci (ITA)         
103 Paolo Bossoni (ITA)             
104 Dmitri Gaynitdtnov (RUS)    
105 Andrei Hauptman (SLO)      
106 Eddy Mazzoleni (ITA)      
107 Diego Ferrari (ITA)         
108 Nicola Minali (ITA)         

Team CSC Tiscali (DEN)

111 Laurent Jalabert (FRA)
112 Nicolas Jalabert (FRA)
113 Geert Van Bondt (BEL)
114 Julian Dean (NZL)
115 Paul Van Hyfte (BEL)
116 Jimmi Madsen (DEN)
117 Arvis Piziks (LAT)
118 Tristan Hoffman (NED)

Crédit Agricole (FRA)

121 Jens Voigt (GER)               
122 Sébastien Hinault (FRA)         
123 Thor Hushovd (NOR)            
124 Frédéric Bessy (FRA
125 Christopher Jenner (FRA)
126 Anthony Langella (FRA)    
127 Christpher Moreau (FRA)
128 Benoît Poilvet (FRA)  

Fassa Bortolo (ITA)

131 Fabio Baldato (ITA)
132 Michele Bartoli (ITA)
133 Ivan Basso (ITA)
134 Matteo Tosatto (ITA)
135 Nicola Loda (ITA)
136 Serguei Ivanov (RUS)
137 Dimitri Konychev (RUS)
138 Denis Zanette (ITA)

Acqua & Sapone - Cantina Tollo (ITA)

141 Massimo Giunti (ITA)            
142 Daniele Bennati (ITA)          
143 martin Derganc (SLO)    
144 Kyril Pospeyev (UKR)             
145 Frederico Giabbecuggi (ITA)   
146 Giovanni Lonbardi (ITA)          
147 Simone Masciarelli (ITA) 
148 Guido Trenti (USA)         

Cofidis (BEL)

151 Peter Farazijn (BEL)
152 Massimiliano Lelli (ITA)
153 Andrei Kivilev (KAZ)
154 Janek Tombak (EST)
155 Nico Mattan (BEL)
156 Chris Peers (BEL)
157 Jo Planckaert (BEL)
158 Cederic Vasseur (FRA)

Team Gerolsteiner (GER)

161 René Haselbacher (AUT)   
162 Saulius Ruskys (LTU)  
163 Torsten Schmidt (Ger)
164 Sebastian Lang (GER)
165 Olaf Pollack (GER)               
166 Davide Rebellin (ITA)     
167 Fabian Wegmann (GER)            
168 Peter Wrolich (AUT)        

Team Alessio (ITA)

171 Stefano Casagranda (ITA)
172 Pietro Cauchioli (ITA)
173 Andrea Brognara (ITA)
174 Angelo Furlan (ITA)
175 Ruslan Ivanov (MDA)
176 Cristian Moreni (ITA)
177 Davide Casarotto (ITA)
178 Martin Hvastija (SLO)

US Postal Service (USA)

181 Tom Boonen (BEL)               
182 Dylan Casey (USA)            
183 David Clinger (USA)             
184 George Hincapie (USA)           
185 Steffen Kjaergaard (NOR)        
186 Christian Vandevelde (USA)    
187 Matthew White (AUS)          
188 David Zabriskie (USA)  

Ibanesto.com (ESP)

191 Jose Luis Arrieta (SPA)
192 Darius Baranowski (POL)
193 Marzio Bruseghin (ITA)
194 Juan Antonio Flecha (SPA)
194 José Ivan Gutierrez (SPA)
196 Davis Latasa (SPA)
197 Denis Menchov (RUS)
198 Ruben Plaza (SPA)

ONCE (ESP)

201 Joseba Beloki (SPA)             
202 Rafael Diaz (SPA)              
203 Xavier Florencio (SPA)         
204 I. Gonzales de Galdeano (SPA)
205 Jörg Jaksche (GER)
206 Isidro Nozal Vega (SPA)     
207 Abraham Olano (SPA)     
208 Mikel Pradera (SPA)         

Team Cologne (GER)

211 Andy Beikirch (GER)
212 Marion Balz (GER)
213 Ryan Cox (RSA)
214 Björn Glasner (GER)
215 Frank Klein (GER)
216 Klaus Mutschler (GER)
217 Jörg Strauss (SWI)
218 Heiko Szonn (GER)

Team Nürnberger (GER)

221 Thomas Liese (GER)
222 Robert Förster (GER)
223 Harald Morscher (AUT)
224 Werner Riebenbauer (AUT)
225 Christian Werner (GER)
226 Jürgen Werner (GER)
227 Sasa Sviben (SLO)
228 Lubor Tesar (CZE)